BARTER MODELİYLE İHRACAT DÖNEMİ
13AĞUSTOS

BARTER MODELİYLE İHRACAT DÖNEMİ

Doğrudan parayla ticaret yapılamayacak ülkelerde barter modeli denenecek. Bazı Afrika ülkelerinde bu modelin deneneceğini söyleyen Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Çin, Afrika coğrafyasında böyle çalışıyor. Biz çok daha iyi projelerle bu modeli çalıştırabiliriz, diğer ülkelerden daha başarılı olabiliriz” dedi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Afrika ülkelerinde başlatacakları ihracatta barter sistemi olarak bilinen “emtia bazlı finasman” modeliyle, parayla ticaret yapılamayan pazarlarda dış satımın artmasını beklediklerini söyledi.

İHRACAT YAPANA 22 MİLYAR DOLAR DESTEK

Yıldırım, Türk Eximbank olarak dünyada ihracatçısına en fazla destek veren kuruluş olma hedefi kapsamında son dönemde döviz getirici faaliyette bulunan sektörlere kredi verme ve sigortalama konusunda hızlı bir ivmelenme yaşadıklarını belirtti. Temmuz rakamlarına göre toplam 22 milyar dolarlık destekle ihracatın yüzde 24,4’ünü finanse eder hale geldiklerini anlatan Yıldırım, bankanın, kredi vermek ve sigorta yapmak dışında bugüne kadar kullanmadığı garanti enstrümanını bu yıl ilk kez uygulayacağına işaret etti.

GARANTİYİ FİNANSMANA ÇEVİRECEKLER

İhracatçıya, yurt dışında proje yapan müteahhitlere ve benzeri döviz kazandırıcı faaliyette bulunanlara garanti mekanizmasını bu yıl devreye alacaklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: “Böylelikle bu firmaların hem yurt içi hem yurt dışından daha uygun koşullarla finansman bulmalarını sağlayacağız. İhracata verdiğimiz desteği birkaç puan daha artıracağız. Bizim firmalara garanti vermemiz demek, pratikte kaynağın bulunduğu anlamına gelir. Hem yurt içi hem yurt dışında bu garantiyi finansmana çevirebilecekler. Öte yandan proje üstlenen şirketlerimizin faaliyette bulundukları ülkelere teminat mektubu verme konusundaki ihtiyaçlarını da bu model içinde karşılamış olacağız.”

PARAYLA DEĞİL MALLA TİCARET

İhracatta uzun bir süredir tartışılan barter modeli üzerindeki çalışmaların da son aşamaya geldiğine dikkat çeken Yıldırım, Türkiye’nin hedef pazar olarak belirlediği Afrika coğrafyası için çok önemli bir modeli hayata geçireceklerini kaydetti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin talimatlarıyla bu konudaki çalışmaları hızlandırdıklarını anlatan Yıldırım, 2017 içinde pilot olarak belirledikleri birkaç Afrika ülkesine iş yapan şirketlere barter olarak da bilinen “emtia bazlı finansman modeliyle” destek olacaklarını aktardı.

8 ÜLKEDE ÇALIŞMA YAPILDI

Yıldırım, şu bilgileri verdi: “Afrika ülkelerinde başlatacağımız ihracatta barter sistemi olarak bilinen 'emtia bazlı finasman' modeliyle, parayla ticaret yapılamayan pazarlarda dış satımın artmasını bekliyoruz. Afrika’daki 8 ülke için alıcılar, satıcılar, üretim potansiyeli, tüketim bilgileri ve bu ülkelerde yapılabilecek projeler gibi başlıkları içeren çok boyutlu bir çalışmayı tamamladık. Yıl sonu gelmeden bu 8 ülkeden bir veya bir kaçında barter olarak da bilinen emtia bazlı finansman modelini deneyeceğiz. Bu ülkelerin, aldığı mal ve hizmetler karşılığında ödeme yapabilecekleri emtiaları, belli kaynakları var. Bunu zaten bazı ülkelere gittiğimizde biz sormadan onlar söylüyorlar. Çin, Afrika coğrafyasında böyle çalışıyor. Biz çok daha iyi projelerle bu modeli çalıştırabiliriz, diğer ülkelerden daha başarılı olabiliriz.”