ÇİN’İN AFRİKA İLE 200 MİLYAR DOLARLIK BARTER TİCARETİ VAR
04EYLÜL

ÇİN’İN AFRİKA İLE 200 MİLYAR DOLARLIK BARTER TİCARETİ VAR

GARANTİ Barter Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Ergun ve Genel Müdür Birbey Ergun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “100 Günlük Eylem Planı”nı televizyondan birlikte izliyordu. Sıra, dış ticaretle ilgili bölüme geldiğinde Erdoğan şu mesajı verdi:

- Dış ticarette yerel paraların kullanımının arttırılmasına ve ülke bazlı barter ticaretine yönelik tedbirler alıyoruz.

Baba-oğul Ergun’lar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının o bölümünü kayda alıp bana gönderdi, sonra da gazeteye uğradı. Birbey Ergun, bir süredir Gine’ye dönük barter ticareti için çalışmalar yaptıklarını, daha sonra Türk Eximbank’ın konuyu planları arasına koyduğunu anımsattı.

Baba-oğul Ergun’lar ile sohbet ederken, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’la Tokyo’da yaptığımız sohbetten şu bölümü anımsadım:

- Sahra Altı Afrika’daki 8 ülke ile barter’a dayalı dış ticaret için hazırlıklar yapıyoruz. Örneğin, bir müteahhidimiz o ülkelerde yaptığı işin bedelini maden olarak alabilecek. O madene ihtiyacı olan şirketi biz bulacağız. Dolayısıyla müteahhit, parasını madeni kullanacak şirketten alabilecek. Türk Eximbank, barter ticaretinin garantörü gibi olacak.

Birbey Ergun, dış ticarette barter konusunda Çin’e dikkat çekti:

- Çin, Afrika ile 200 milyar dolarlık barter ticareti yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “100 Günlük Eylem Planı”na girdiğine göre, Türk Eximbank, 8 ülke ile barter ticaretine dönük adımlarını hızlandıracak gibi görünüyor...

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/vahap-munyar/parasi-6-7-ay-sonra-gelecek-urune-nasil-fiyat-belirleyecegim-40933402